Po stopách Mayů, Aztéků, Olméků, Zapotéků i Mixtéků

Pokud se chystáte navštívit Mexiko City, neměli byste zapomenout na antropologické muzeum v centru města. Dozvíte e zde všechno o těch národech, kteří v těchto oblastech žili před tím, než se začala nosit sombrera.

Od vnitrozemí Spojených států Amerických až po Guatemalu

·         Mezi Tichým a Indickým oceánem je mnoho věcí, které nám husté pralesy nebo úzké pruhy země a malé ostrovy tají. Je zde na tisíce staveb, chrámů a kusů opevnění nebo svatyň, že nevíte, který navštívit první.
·         Jsou to právě tyto národy, které formovaly zdejší říše a obývaly tyto prostory před dobyvačnými Evropany. Obětovávali lidi svým bohům a bránili se proti nájezdníkům. To se stalo například při stavbě velkého chrámu v hlavním městě Aztéků, kterým byl Tenochtitlán (jenž se rozkládal na území dnešního Mexiko City), bylo bohům obětováno na osmdesát tisíc lidských srdcí, která byla z lidských obětí vyřezávána za jejich života. Z tohoto kdysi jistě obrovského chrámu zbyly dnes jenom rozvaliny a základy.

Navštivte Teotihuacán
Tento zrekonstruovaný komplex (na fotografii) se nachází asi hodinu cesty od Mexiko City. Patří k turisticky velmi často navštěvovaným, takže pokud si chcete užít splynutí s přírodou a dávnou kulturou sami, musíte si přispat. Pokud se sem vydáte s rozbřeskem, můžete se tu objevit zcela sami.
·         Třída mrtvých
Tři kilometry se táhne promenáda, kterou lemují hrobky mrtvých a uctívaných. Lidí je tu pohřbených nejspíš mnoho tisíc, jelikož zde v roce pět set našeho letopočtu mohlo žít až sto padesát tisíc lidí.
·         Pyramida slunce
Nejvyšší, hlavní pyramida celého pohřebiště, má šedesát čtyři metrů. Můžete vylézt na její vrchol, který je plochý. Celkem zdoláte dvě stě padesát schodů
Mayská bible
Popol Vuh, která je plná legend, vyprávění ale také moudrosti kmene Mayů, se také nachází v antropologickém muzeu. Právě z této knihy zkoumáme většinu Mayských zvyklostí.

Posted in Nezařazené