Kybernetická šikana

Význam slova šikana zná snad každý z nás. Dobře, ale pro zopakování:
,,Šikana označuje fyzické i psychické omezování či týrání jedince v kolektivu.“
Možná jste se s ní setkali na vlastní kůži, možná se s ní setkal nějaký váš známý nebo jste o ni doposud jen slyšeli. Jedná se ale o obrovský problém dnešní doby. Šikana může probíhat ve škole, v družině, v rodině, v práci, v armádě, ve vězení… Lze se s ní setkat tedy de facto všude. Co ale znamená pojem kybernetická šikana?
nesnesitelný nátlak
,,Jedná se o určitý poddruh šikany, který využívá k její realizaci různé elektronické prostředky, jako jsou mobily, internet, sociální sítě, e-maily a další.“
Jakýkoliv druh šikany i té kybernetické může být ale klasifikován jako trestný čin. Jaké jsou nejčastější projevy tohoto druhu šikany?
·         Urážející, obtěžující, útočné či vyhrožující maily nebo SMS zprávy
·         Výhružné telefony
·         Vytváření napadajících stránek či blogů
·         Rozesílání získaných fotek či videí po internetu. Jedná se zejména o ponižující situace, kdy šikanující má za cíl zesměšnit, ztrapnit a ponížit šikanovaného.
nechat se zmáčknout
Šikana a kyberšikana se velice často propojují a prolínají.Mnohdy může napadání oběti začít jedním způsobem a skončit druhým. To souvisí hlavně právě s vyvěšováním fotek či videí na internetu, kdy je šikanovaná oběť zaznamenaná právě během šikanování. Následně je tento záznam umísťován veřejně na internetu. Právě v této chvíli dochází k propojení těchto dvou způsobu ubližování.
smutná samota)
Co je ale velice důležité? Bránit se! Nestydět se a bránit se. Člověk se mnohdy nedokáže bránit sám, což by v mnoha případech ani nebylo vhodné. Proto je vhodnější využít pomoci druhých, ať už pomocí kamaráda, který jistě zajistí odbornou pomoc, nebo různých linek bezpečí. Šikana se ve velice častých případech řeší přímo s policií, tudíž je opravdu důležité tuto situaci oznámit a nebát se toho.
Bohužel, ať už se šikana projeví jakýmkoliv způsobem, může mít na budoucí život šikanovaného fatální následky. Takový člověk si odnese psychické trauma a strach, se kterým se mnohdy pere po zbytek svého života.

Posted in Nezařazené