Chorvatský VRSAR – italská ORSERA

Milujete moře? Vzduch, kde se slaná mořská vůně mísí s vůní pinií a borovic? Rádi posloucháte jeho šumění? A když narazí vlna na kámen, roztříští se na milión kapiček, které svlaží vaši pleť, tetelíte se blahem?
Pak ale plyne den za dnem a vy máte pocit, že se zastavil čas a začíná se vás pomalu zmocňovat Paní NUDA? Knížka je přečtená a začíná vám vadit ten koloběh: snídaně – moře, oběd – moře, večeře – víno – procházka kolem moře – spánek. Možná jsou mezi vámi tací, kdo si říkají: „Ano, přesně to chci, to mi stačí.“
kostel v Chorvatsku
Někteří ovšem touží po objevování kraje, poznávání kultury a zvyků místních obyvatel. Proto je VRSAR (istrijský klenot) milovaným a oblíbeným místem. Pokud sem zavítáte za únosných teplot, tedy nejlépe před začátkem sezóny nebo na jejím konci, budete v tom nejkrásnějším přímořském letovisku, které samo o sobě nabízí mnoho k prozkoumání. Když se vám ale dovolená začne zdát poněkud jednotvárná, v dosahu 30 – 60 minut jízdy autem můžete navštívit rozmanitá a nádherná místa, která ač jsou součástí chorvatské Istrie, mají spíše italský charakter.                                          Není divu. Toto území totiž skutečně před válkou k Itálii patřilo a Italové městům vtiskli nezaměnitelnou podobu připomínající spíše toskánská městečka. Na mnoha starých domech na Istrii, ale i jinde v Chorvatsku, můžete spatřit kamenného okřídleného lva – symbol Benátek.
krása starého města
Najdete zde v podstatě takovou malou Itálii na chorvatském území.  Z mnoha míst k návštěvě, lze jednoznačně doporučit město ROVINJ (italsky ROVIGNO), připomínající italské Benátky, z VRSARU se sem můžete dopravit i výletní lodí. V přístavu je nabídka takových výletů vskutku bohatá. Dále navštivte krásné město POREČ (italsky PARENZO) a město, které v malé míře připomíná ŘÍM, díky amfiteátru, kde se konají různé kulturní akce – PULA (italsky POLA).
Za městečky, jež krajinou a svým vzezřením připomínají spíše Toskánsko, musíme do vnitrozemí, cesta však netrvá dlouho (nejdéle kolem 45 minut). Mezi nejkrásnější patří MOTOVUN (italsky MONTONA) a GROŽNJAN (italsky GRISIGNANA) – město umělců.

V samotném VRSARU nesmíte kromě prozkoumání všech uliček, náměstíček a nádherných vyhlídek (jedna z nich je pojmenována po Casanovovi, který tu kdysi pobýval), navštívit kavárnu u nejhořejšího kostela – CAFE  L´ANGELIQUE. Vaří zde úžasnou organickou kávu, nabízí domácí dorty a vše je vám místní obsluhou servírováno s takovou noblesou, že se zde cítíte jako nějaká celebrita. Panuje tu nádherná atmosféra, běh času zde ztrácí na důležitosti, ten tu totiž plyne podle vašich potřeb. Každý tu musí získat povznesenou náladu. Škoda, že uchovat si ji i po příjezdu z tohoto opojného místa je někdy tak složité.
Nejlépe by bylo VRSAR nikdy neopouštět!

Posted in Nezařazené