Stavba betonového plotu vypadá snadná

Sledování výstavby betonového oplocení z prefabrikovaných dílů může na sociálních sítích, např. na videu na YouTube, vypadat zdánlivě jednoduše. V zásadě to v samotném principu jednoduché je, do země se ukotví svislé sloupky a do jejich drážek se zasunou ploché panely, které se nemusí spojovat žádnými lepidly ani maltou. Je to vlastně stavebnice pro dospělé a výrobci počítají s tím, že plot postavíte během velmi krátké doby, ve srovnání s výstavbou klasického zdiva.

cihlová zeď

Výrobci jsou si však také vědomi, že to není stavebnice pro děti, dřevěné kostičky, které si vaše ratolesti rozloží na koberci a staví si z nich domečky, mosty a rozhledny, ve hře jsou poměrně těžké komponenty, na jejichž manipulaci potřebujete speciální techniku.

Autojeřáb – když se do drážek ve sloupcích zasouvají panely, každý z nich váží něco přes sedmdesát kilo. Pokud je plot vysoký dva metry, musí se panel zvednout do výšky dva a půl metru, a to není jen tak. Ve dvou lidech by to sice zvládli trénovaní kulturisté, ale ve svažitém terénu, se štaflemi a navíc po celé délce parcely, kde se počítá s délkou oplocení přes sto metrů, je to pořádná zabíračka. Právě proto se profesionálové, kteří staví oplocení na klíč, vybavují mobilními jeřáby, s nimiž se ploty staví v rámci běžné pracovní doby i s lidmi, kteří s kulturistikou nemají nic společného.

pnoucí rostliny na zdi

Kladkostroj – tam, kde se neuplatní autojeřáb, například v terénu, kam se stěží dá zajet osobním autem, natož větším nákladním vozem, najde své místo kladkostroj s elektrickým pohonem. Vztyčí se z ocelových trubek trojnožka a na kladce se pak zavěšené panely vkládají do drážek poměrně snadno.

Výkopové práce – dalším důvodem, proč si lidé volí montáž betonového plotu na klíč, jsou výkopy pro sloupky. Ty musí být hluboké alespoň 80 cm, a je-li podloží příliš tvrdé, bude to pro amatéra bez potřebné mechanizace opět velmi náročné, ne-li přímo nepřekonatelné.