Psycholog: on vám promluví do duše

Mnoho lidí trpí psychickými problémy, ale neřeší je. Buď se bojí či stydí navštívit odborníka-psychologa, nebo zkrátka duševní zdraví vnímají jako méně důležitější. Setkala jsem se se všemi případy a většinou žádný z nich nedopadl dobře.

Problémy se časem rozrostou, až zjistíte, že na psychologa je pozdě a jediný, kdo vám může pomoct je psychiatr a hospitalizace. A to nemusíte být ani blázen.
Návštěva psychologa není známkou selhání a rozhodně byste ji neměli vnímat jako ostudu. Pokud potřebujete opravdu pomoct, vyhledejte skutečného psychologa. Na internetu totiž naleznete mnoho lidí nabízející psychologické služby. Mnoho z nich však s psychologií nemají skoro nic společného.
Psycholog se může zabývat psychologií v mnoha oblastech, například jako psychoterapeut či klinický psycholog.

Dle vašich problémů se musíte rozhodnout, zda navštívíte psychologa či psychiatra. Pokud si nejste jisti, psychologem nic nezkazíte. Rozdíl mezi nimi je jednoduchý. Psycholog je člověk, který vystudoval psychologii (či podobný obor) na vysoké škole. Psychiatr je lékař, tedy člověk s vystudovanou medicínou. Psycholog vás vyslechne, poradí vám. Kdežto psychiatr vám může předepsat léky.


Kdy je tedy vhodná doba pro návštěvu psychologa?

Každý psycholog je vhodný pro něco jiného. Někteří se specializují na diagnostiku, jiný v poradentství či psychoterapii. Pokud máte vážný problém, navštivte psychoterapeuta. Ten vám nebude jen klást otázky, bude se vám snažit porozuměním pomoci. Vyšetření obvykle začíná rozhovorem, během kterého odborník zjišťuje o problému pacienta a o jeho životní situaci. Často jsou užívány i další psychologické metody – dotazníky, psychotesty, doplňovačky, skládačky apod.

Ty jsou velmi užitečné hlavně u dětí nebo v případech, kdy je pro pacienta velmi těžké hovořit o jeho životní situaci. Výsledek vyšetření dostanete ve formě zprávy. O nich by si s vámi každý dobrý psycholog měl popovídat a najít řešení problému.

Posted in Nezařazené