Normální je nefotit

Kde jsou staré dobré časy, chce se občas člověku postesknout, kdy jsme měli k dispozici film o 24 nebo 32 fotografiích a museli jsme si pořádně rozmyslet, co o dovolené vyfotíme a co ne. Pár filmů jsme vezli do zásoby s sebou, ale byly drahé, vyvolání také něco stálo a tak nám záleželo na tom, aby se fotka povedla. Žádné focení jídla, odpadků, žádné selfie. To slovo tehdy ani neexistovalo. Také nešly běžnými fotoaparáty fotit, respektive úspěšnost by byla mizivá.
foťák na stromě
V naší moderní době je situace jiná. Chytré telefony a digitální fotoaparáty nám nabízejí mnohem větší možnosti, ale zase nás i o něco obírají. Vracíme se z týdenní dovolené a máme nafocených tisíce snímků. Málokdy se na ně ještě někdy pořádně podíváme. Zůstávají uložené někde v počítači. Občas se někomu podaří pár jich vybrat a udělat z nich fotoknihu. Díky chytrým telefonům můžeme fotky hned po vyfocení umisťovat na sociální sítě nebo posílat jako pohlednice rodině a známým. Když si ale prohlédnete stránky svých přátel, tak zjistíte, že mnoho ze zde umístěných fotek má mizernou kvalitu a víceméně o ničem nevypovídá. Tváře lidí, které neznáte, opíjející se společnost a podobně. Často rozmazané, tmavé, že se člověk diví, proč si to tam lidé dávají. Prostě s nástupem moderních technologií se kvalita fotek rapidně zhoršila. Alespoň u velké části národa.
fotografka s kloboukem
Pak jsou ale ti, kteří se focení věnují rádi, je to jejich koníček a fotí s rozmyslem a dobře. Dokážou fotky také upravovat v různých programech, což dříve také nebylo možné. Proto dnes jsou ženy na fotkách upravené, bez celulitidy a kil navíc. Fotkám se již nedá věřit. Můžeme se udělat krásnější a mladší, než ve skutečnosti jsme.
Pokud ale sledujete okolní svět jen přes telefon nebo čočku fotoaparátu, může Vám leccos uniknout. Nestihnete si všímat tolik okolí a užívat si všech krás. Focení je dobrá věc, ale jako se vším se nesmí přehánět.

Posted in Nezařazené