Trampolína pro radost z pohybu dětí i dospělých

Trampolíny se často objevují v různých zábavních parcích, na dětských hřištích a v horských penzionech. Pořídit si svou vlastní není takový problém, jejich ceny jsou přijatelné a nabízí je různé specializované e-shopy.
zábava při skákání

Pevný ocelový rám z galvanicky pokovených trubek

Trampolína se skládá z ocelového rámu a pružné odrazové plochy. Někdy bývá opatřena ochrannou sítí, není to však podmínkou. Rám celé konstrukce se obvykle vyrábí z nekorodujících, oboustranně galvanicky pokovených pevných ocelových trubek, které snesou i poměrně vysokou zátěž. Není tedy vysloveně nutné, aby na trampolíně skákaly výhradně děti. Obvykle je konstrukční rám spojován pomocí velmi pevných a mechanicky odolných tzv. T-spojek, odpadá tudíž jejich svařování a spoje jsou pochopitelně pevnější. (Sváry bývají nejnáchylnější k mechanickému poškození dynamickou zátěží, kterým skákání na trampolíně bezesporu je).
pružiny trampoliny

Odrazová plocha

Odrazová plocha trampolín musí splňovat náročné normy mechanického namáhání. Vyrábí se ze speciálních polypropylenových vláken, která se splétají do tkaniny. Takový materiál je odolný proti vodě a UV záření a je navíc potažen polyesterovou fólií s pěnovou změkčovací vrstvou. Vrchní fólie musí být rovněž odolná vůči povětrnostním vlivům, podobně, jako jsou vůči nim odolné pokovené trubky. Galvanicky se pokovují také pružiny, které uchytí odrazovou plochu k robustní trubkové konstrukci. Pružiny se k okraji odrazové plochy připevňují pomocí háčků ve tvaru písmene V.
Přibližné rozměry běžných trampolín se pohybují v hodnotách průměru odrazové plochy od dvou do čtyř metrů a výšky celé konstrukce cca 80 cm.
trampolina se sítí

Příslušenství – ochranná síť a zakrývací plachta

K trampolíně se doporučuje pořídit i ochrannou síť, která zabrání pádu z odrazové plochy. Uvítají ji zejména začátečníci a malé děti, které ještě nejsou dostatečně obratné. Sítě se vyrábí z odolného plastu, nemají žádné ostré hrany a zapínají se na zip. Ocelový rám z pokovených trubek je opět velmi stabilní, navíc opatřený ochrannou pěnovou vrstvou.
Výrobce ochranných sítí a trampolín musí splňovat směrnice EU (certifikáty EN 71 a TÜV-GS).

Posted in Nezařazené