Je chodítko pro děti dobrý nápad?

Asi každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší, a to od chvíle, kdy se narodí. Jednou z nejradostnějších chvílí je pak to, když batole udělá první krůčky. A není divu, koneckonců se jedná o velký životní milník ve vývoji našeho děťátka, srovnatelný například s prvním slovem. Je tedy jen samozřejmé, že mu chtějí dále pomoci, aby samo chodilo co nejdříve. Proto velmi často kupují chodítko pro děti Chytrá Liška. O co jde?

choditko3

Jedná se ve své podstatě o plastový rám na kolečkách, uprostřed kterého je sedátko. Do něj se děťátko posadí a pak už může pomocí nožek chodit, či spíše jezdit, kam se mu zlíbí. I děti si obvykle tento vynález brzy oblíbí, neboť značně zvyšuje jejich mobilitu a možnosti při prozkoumávání okolního světa. Rodiče tedy mají radost, že jejich potomek chodí, děti mají radost, že se mohou pohybovat mnohem snadněji než doposud, všechno by tedy mělo být v pořádku, ne?

Bohužel, je zde nutno uvažovat i negativa. A věřte, že zde rozhodně jsou. Především je nutné říci, že většina dětských lékařů se k používání chodítek nestaví zrovna pozitivně. A to z dobrého důvodu.

choditko4

Faktem totiž je, že lidské tělo je naprogramováno tak, aby se učilo chodit postupně a dobu chůze pomalu zvyšovalo. Tomu je přizpůsoben i vývoj například kyčelních kloubů nebo páteře nebo umístění těžiště těla.

V době, kdy náš mrňous udělá své první krůčky, je jeho tělo stále uzpůsobeno především k pohybu po čtyřech. Jak bude stále více a více a častěji stát, tělo se postupně přizpůsobí. Navíc, jak již bylo řečeno, i páteř a klouby se vyvíjejí určitým tempem. Koneckonců je důvod, proč novorozeňata nedáváme bez vážného důvodu až do určitého věku do sedu. Toto je prakticky ta samá situace.

Co se tedy může stát, pokud bude naše dítě trávit v chodítku příliš mnoho času? Pravděpodobně problémy s páteří, které mohou vyústit až ve skoliózu, a s kyčelními klouby. A to přece za to nestojí, ne?