Ideální typ bydlení a nástrahy jeho výběru

Kdo by netoužil po vlastním místu k bydlení, kde by měl dostatek soukromí, bezpečí a které by si uzpůsobil přesně podle svých možností a ideálů? Taková možnost se však ne každému v jeho životě naskytne a někdy bývá cesta k vysněnému bytu nebo domu poměrně složitá. Jaké mají vůbec dnešní mladí lidé možnosti a na co si dát pozor při výběru a investování do nového bydlení?
kuchyň do

Více generací nedělá dobrotu

Ač se Vám rodiče Vašeho partnera mohou zdát jako velice milí a přívětiví lidé, společné bydlení může dosavadní vztahy lehce nabourat. Rodiče někdy sami navrhnou společné bydlení například ve dvougeneračním domě, mějte ale na paměti, že s nimi budete v každodenním kontaktu a to nemusí vždy dělat dobrotu. Uvědomte si, že budete žít s nejméně o generaci staršími lidmi s odlišnými zájmy a životním tempem. Tuto situaci dobře zvažte, spokojené vícegenerační soužití bývá spíše výjimkou než pravidlem.
malý byt

Peníze utopené v nájmu, ale stále nic nemám

Další možností je i vysněné bydlení pronajmout. Krátkodobě to nevyžaduje velkou investici, ale musíte si uvědomit, že v dlouhodobém horizontu Vám částka zaplacená za nájmy začne aspoň trochu pálit. Ve většině případů si navíc nemůžete svůj byt ve větší míře upravit podle svých představ, což také není velkou výhodou.
velký dům pro rodinu

Pozor na hypotéky!

Poslední a asi nejčastější možnosti jak dopět k vlastnímu bydlení, je ti svůj dům či byt postavit nebo koupit. Většina lidí v dnešní době ale nemá tolik finančních prostředků, aby mohla zaplatit celou nemovitost najednou, proto často sklouzává k hypotékám. Dejte si pozor, jakou hypotéku a jaký úrok si zvolíte, protože se jedním nelehkovážným krokem můžete dostat do velkých potíží. Přemýšlejte dopředu, podívejte se jaký typ hypotéky si vybrat . Pokud máte malé děti, uvědomte si, v jaké situaci budete za deset let a jestli dosavadní splátky budete moct s jistotou platit i v budoucnu.

Zvažujte tedy pečlivě všechny pro a proti a uzpůsobte si své bydlení podle svých představ.


Posted in Nezařazené