Co dělat, když vám ukradnou auto?

V roce 2003 se v českých statistikách píše kolem 24 tisíc ukradených aut ročně. O deset let později se pohybujeme na méně jak polovině. Je to jistě úspěch a mohou za to zabezpečovací zařízení, ale také dokonalejší automobily, které do svého interiéru jen tak někoho nepustí. Přesto se auta kradou.

krádež vozu
Co udělat jako první, když se to stane právě nám:

●    Nejdříve se pořádně zamyslete. Hodně aut se najde poté, co majitel zjistí, že vlastně zaparkoval úplně jinde.

●    Pokud zjistíte, že jste opravu stáli tam, kde auto nyní není, volejte policii (155, 158) a ohlaste krádež.

●    Připravte si občanský průkaz, registrační značku, doklady od vozidla, technický průkaz, doklad o pojištění, případně také leasingovou smlouvu.

●    Po příjezdu policie bude nejspíš následovat „palba“ otázek.  Kde přesně jste stáli, barva vašeho auta a zda například nemělo na sobě nějaké poznávací znamení. Například velký škrábanec apod. Připravte se, že policisty bude nejspíš zajímat také to, zda nemáte dluhy. Kvůli nim se totiž také auta kradou. Ve chvíli, kdy se vám honí hlavou tisíce černých myšlenek, ale mohou být položeny i otázky kolik jste měli najeto na tachometru nebo kolik jste asi měli v autě pohonných hmot, což je ale docela užitečná informace.

●    Nahlaste krádež pojišťovně. Pokud máte auto v rámci povinného ručení pojištěn také na krádež. Povinné ručení krádeží také automaticky zaniká.

●    Pokud se auto do jednoho měsíce nenajde, policie nejspíš věc odloží. Doklad o odložení doložíte na odbor dopravy, kam půjdete auto odhlásit. Tento doklad bude vyžadovat i pojišťovna. Za prvé kvůli zániku povinného ručení a za druhé pro případný vznik nároku na náhradu škody. Doklad bude potřebovat i leasingová společnost. Než vám ale policie vydá výše zmíněný papír o odložení, jste povinni leasingové splátky splácet.
 sportovní audi
A kde se musíte mít na pozoru nejvíc? Nejvíce zlodějů aut řádí ve středních a severních Čechách, v Moravskoslezském kraji a pak také v našem hlavním městě. A je docela jedno, kde své auto zaparkujte. Jestli to bude skrytá ulička nebo rušné parkoviště před marketem. Pokud zloděj auto chce, poradí si úplně všude!

Posted in Nezařazené