Vinylové desky zažívají renesanci. Je to dobře?

Klasické vinylové desky jsou formát, který zažil od konce osmdesátých let totální úpadek. Tento formát začal mizet, když se začaly objevovat mnohem levnější a jednodušší formáty, jako jsou CD, a později především digitální formáty. Absolutnímu vyhynutí se vyhnuly jen díky zarytým nadšencům a DJům. Po dlouhých dvaceti letech zážily gramofonové desky takřka raketový vzestup. Podle zprávy z roku 2017 se v USA prodej vinylových alb za ​​posledních deset let zvýšil o více než 1000%. Hudebním nadšencům, kteří si libují v takřka romantickém rituálu přehrávání desky, to může znít jako skvělá zpráva. Má to však i svá negativa.

gramofonová přenoska

Nostalgická vlna

Jedním z důvodů, proč se vinyl po letech stahování a vypalování vrátil, je skutečnost, že posluchači chtějí opět hudební zážitek, a ne jen rychlý a pohodlný přístup k hudbě. Zážitek z krásných, často až uměleckých obalů, sběratelství, rituálu vlastního fyzického přehrávání desky, posezení s přáteli u gramofonu, a v neposlední řadě z typického praskání v úvodu desky. Ať už je důvodem nostalgie, posluchačova pozornost plně věnovaná hudbě nebo hmatatelná povaha nosiče, lidé zkrátka opět propadají lásce k deskám.

obchod s deskami

Zajímavostí je, že česká stopa v této renesanci je poměrně výrazná. V Loděnicích u Berouna totiž stojí továrna, která přežila drastický pokles výroby v devadesátých letech, a dnes je údajně největším výrobcem desek na světě.

Je to pravá láska?

Opravdoví milovníci a znalci tohoto formátu však na podobné ódy na „elpíčka“ pravidelně přispěchají se svým skeptičtějším úhlem pohledu. Zvýšený zájem o vinyly s sebou přináší také některé velice negativně vnímané jevy. Sběratelé desek si tak nejčastěji stěžují na následující:

vinylové desky

  1. Zatímco reedice většiny známých alb se prodávají za adekvátní ceny, o několik dekád starší originální vydání se často vyšplhají do absurdních částek.

 

  1. Menší vydavatelství kvůli nákladům na výrobu desek často volí cestu vylisování velmi malého počtu nosičů. Takzvané limitované edice jsou v takových případech nezřídka terčem spekulantů, kteří skoupí větší množství desek a následně je na internetových tržištích nabízejí za mnohonásobně vyšší ceny.

 

  1. Masový zájem o gramofony a desky s sebou nese i notnou dávku pozérství. V současnosti se zdá, že desky miluje každý, což může být pro mnohé frustrující. Obzvlášť pro hrstku pravověřných, kteří tento formát neopustili ani v dobách jeho úpadku.

 

Ať tedy v kouzlo gramofonových desek věříte nebo ne, vězte, že jsou zpátky. Třeba máte sami nějaké zapomenuté na půdě a ani vás zatím nenapadlo, že by mohly vám nebo někomu jinému dělat radost.

Posted in Web