Smrkové výhonky (nejen) pro lepší imunitu

Tradice sběru bylinek ve střední Evropě sahá až do středověku a některé významné léčivé rostliny se využívají i v současné medicíně a v lidovém léčitelství. Do kategorie rostlinných léčivek se v poslední době zařadil i prodej smrkových výhonků. Není to ovšem žádný převratný objev, lidé si pouze začínají více uvědomovat, že jsme obklopeni tolika přírodními pomocníky, na něž se v minulém století zapomínalo.mladý výhonek jehličnanů
V některých rodinách se sběr mladých smrkových větviček zachoval dodnes, může to působit na někoho poněkud extravagantně, ale vzhledem k tomu, kolik významných látek je v nich obsaženo, to skutečně není důvod k nějakému výsměchu.
Zdroj přírodního „céčka“ – vitamín C je obsažen v ovoci a zelenině, ale zde se nachází ve velkém množství a spolu s ním i silné antioxidanty, které jeho účinek v těle podporují. Je to mnohdy lepší zdroj, než z chemicky ošetřeného ovoce ze supermarketu, a to především v zimě, kdy přibývá respiračních chorob, a kdy je každá drobnost posilující imunitu vítaná. Sběr smrkových větviček je velkou zvyklostí také v severských státech, zejména ve Finsku, ve Švédsku, v Lotyšsku a Bělorusku, kde se provádí výhradně na jaře v měsíci dubnu a květnu.
Minerály – zemědělská půda, na které se pěstují tradiční plodiny, zejména pšenice, ječmen, řepa, brambory apod., bývá často ochuzena o některé minerální látky, ale to není případ smrkových lesů. Tam bývá půda vydatná, plná živin a nezasažená velkovýrobními procesy každoroční sklizně plodin. Proč ji tedy nevyužít, když ji máme doslova na dosah ruky.smrkové větvičky se šiškami

Do čaje, i jako součást salátů a koktejlů

Smrkové výhonky se prodávají i ve specializovaných prodejnách, můžete si je tak dopřát i mimo sběrovou sezonu a nejste závislí na samosběru. Můžete z nich připravit čajový výluh, nebo je jíst samotné, a jejich přítomnost zvýrazní svou specifickou chutí i smoothies, či zeleninový salát. Velmi dobrou volbou jsou jako ozdoba k bramborovému salátu, což oceníte zvláště na štědrovečerním talíři.