Posezení okolo ohně

Každý, kdo tráví volné letní dny v přírodě, v kempu, nebo na chatě, či chalupě, jistě moc dobře zná kouzlo okamžiku, kdy se posedává u ohně, či táboráku. To je prostě nenahraditelní okamžik, který je spojený s oblíbeným rituálem pečení buřtů. Nejjednodušším a také nejpoužívanějším typem ohniště bývá kruh složený z kamenů. Kameny se kladou okolo ohně z toho důvodu, aby se zabránilo plamenům šířit mimo prostor ohniště.
oheň v tábořišti

Kruh z kamení

Aby ohniště vypadalo dobře, a mělo určitý ráz, je dobré vybírat kameny na ohniště pečlivě. Na kruh okolo ohniště se skvěle hodí:
v  Lomové kameny, které jsou nepravidelného tvaru. Ty se pokládají po obvodu mělké jamky okolo ohniště
v  Hladké veliké oblázky a valouny z řeky.
v  Opracované kamenné kvádry.
v  Staré vyřazené dlažební kostky.
Možné je zvolit jakékoli kameny, při stavbě ohniště z kamenů neplatí žádná pravidla.
hořící uhlí

Na dlážděném dvorku

Ohniště, které je vyskládané z kamenů, je možné vytvořit, nebo i vyzdít také na kamenné dlažbě, která se nachází například na terase, nebo i na dvoře. Jedním z typů, jak vystavět ohniště skládané z kamenů, je vyvýšené ohniště. To je postavené na vyzděném základu, tak zvaném soklu. Zde se výborně uplatní kombinace kamene, například s:
tvárnicemi ze šamotu
cihlami zvonivkami

Na co myslet

v  Pokud zakládáme ohniště, je dobré jej umístit tam, kde je alespoň částečně chráněné před větrem. Je to z toho důvodu, že když vlhké dřevo, nebo dohořívající oheň kouří, vítr žene kouř po okolí domu.
v  Je třeba dbát i na dodržení bezpečné vzdálenosti od hořlavých staveb, například dřevníku, anebo rozličných přístřešků. Ale také i od stromů a keřů, které by se mohly vznítit od vysoko šlehajících plamenů.

Přenosné ohniště

Další variantou ohniště na dvorek, či verandu jsou ohniště přenosná. Bývají to obvykle plechové nádoby nebo koše. Tato ohniště jsou vhodným řešením, máte-li menší dvorek, nebo terasu. Dají se snadno a podle potřeby přemisťovat, ale také čistit.

Posted in Nezařazené