Linoleum: podlahová krytina s mnoha výhodami

Jde o jednou z nejoblíbenějších ekologických podlahových krytin. Není divu, materiál se snadno čistí, je k dispozici v mnoha barvách a vypadá elegantně. Kromě toho se podlaha skládá téměř výhradně z přírodních surovin. Bylo vyvinuto již v 60. letech 19. století, ale velký průlom přišel o více než 100 let později. Dnes je nepostradatelnou součástí mnoha apartmánů.
lampička u stolu

Výroba a komponenty

Linoleum je vlastně vyrobeno ze 100% přírodních zdrojů. V uplynulých letech, se nicméně, do něj opakovaně přidával plast. Základ se sestává z následujících surovin:

●     lněný olej nebo sójový olej (hlavně z Kanady a Argentiny).

●     přírodní pryskyřice (často z Afriky).

●     dřevěná mouka (často z Německa).

●     korková mouka (z Portugalska nebo z recyklace).

●     mletý vápenec (často z Německa).

●     juta (z Asie).
obraz nad krbem

Vlastnosti

Linoleum je nejen ekologické a udržitelné, neobsahuje změkčovadla a rozpouštědla. Podlaha je k dispozici v metráži (válcované zboží), stejně jako řezané na dlaždice a prkna (90 cm x 30 cm) s úchyty – jako u laminátu, ale má i další vlastnosti:

●     antistatický.

●     antibakteriální.

●     elastický.

●     udržuje teplo.

●     robustní.

●     trvanlivý.

●     těžko hořlavý.

●     snadno se čistí.

●     dobrý proti prachu.

Poznejte kvalitu

Tento druh krytiny je k dispozici v různých povrchových úpravách. Všechny možné barvy a vzory jsou k dispozici, včetně vzhledu dřeva. K dispozici je také se speciálním povrchovým těsněním z plastových a hliníkových sloučenin. Toto těsnění by mělo chránit před výpary, protože čerstvé linoleum na počátku má stále přirozený zápach.

Lepení a voskování

●     PVC obsahuje změkčovadla, která mohou mít hormonální účinek.

●     U vinylacetátu je podezření na karcinogenitu.

Místo toho doporučujeme použít přírodní karnaubský vosk. Většina linolea je s ním utěsněna, takže tato volba je skvělá. Pokud chcete použít role, musí být nalepen. V opačném případě se elastické linoleum časem vyboulí. Vzhledem k tomu, že mnoho lepidel obsahují konzervační látky, zaměřte se na lepidlo z přírodní pryskyřice, to je neškodné.

Linoleum nebo PVC – rozdíly

Zatímco v 60. letech se PVC dostalo do mnoha bytů a nahradilo linoleum na trhu, dnes si stále více lidí vybírá linoleum. Vzhledem k tomu, že je vyrobeno z přírodních surovin, zatímco PVC je problematický plast.

●     PVC nemůže být rozložen přírodně a hromadí se v životním prostředí.

●     Spalování PVC může vytvářet toxické plyny.

●     Výroba PVC je nebezpečná, protože toxické látky se snadno uvolňují do životního prostředí.

●     Předpokládá se, že změkčovadla v PVC působí na plodnost.

Linoleum a PVC mají společný rys, a to že podlahy jsou snadno udržovatelné a odolné. Alternativou jsou korkové a dřevěné parkety pro přírodní a ekologicky šetrné podlahové krytiny.