Chrtí dostihy v České republice

V České republice se nachází celkem čtyři chrtí dostihové dráhy, a to konkrétně v Lednici na Moravě, v Mladé Boleslavi, v Kolíně a v Praze. Ta pražská však není tak často užívaná jako zbylé tři. Každá z oněch drah má své webové stránky, na kterých najdete i termíny závodů.
 
Pokud se chcete přijet podívat jako divák, stačí si vybrat termín a závodiště, které vám nejvíce vyhovuje. Poté jen v daný den na akci dojedete. Vstup se obvykle neplatí.
závodící greyhoundi
 
Závody probíhají od rána. Běhají spolu vždy pouze psi jednoho plemene, psi a feny zvlášť. Než se však rozhodne o vítězi, musí psi postoupit rozřazovací kola, zvaná rozběhy. Obvykle jsou dvě, avšak v případě například příliš horkého počasí v létě se druhé kolo může zrušit. V rozběhu spolu soupeří najednou maximálně čtyři chrti. Proto můžete sledovat například tři rozběhy vipetů psů. Z obou kol, které pes absolvuje, se bere ten lepší čas. A právě čas, kterého dosáhnou v rozběhu, určí, zda poběží finále. Tam se dostane pouze 6 nejrychlejších, kteří potom běží o vítězství.
 
Co se zdraví psů týče, tak na dráze je po celou dobu přítomný veterinář. Ten navíc před začátkem dostihu kontroluje každého psa, a pokud není zdravotně v pořádku, může mu start zakázat.
 
Pokud byste se chtěli aktivně zúčastnit, mám pro vás dobrou zprávu. Jediné, co potřebujete, je jakékoliv plemeno chrta. Mějte však na paměti, že pejsek musí mít průkaz původu, jinak se oficiálních dostihů účastnit nemůže.
 
Aby byl způsobilý zúčastnit se závodů, musí nejdříve splnit tzv. licenční zkoušky. Ty se skládají z jednoho sólového běhu, kdy předvede zájem o návnadu, a dvou společných běhů, kdy běží spolu s dalším psem. Obvykle je vybírán už starší, zkušený, spolehlivý pes, kde je velká šance, že mladík vyhraje, a že starší pes mladšího nebude napadat. Zároveň zkušený matador lépe snese, pokud by si mladík během běhu chtěl něco začít. Tyto běhy samozřejmě musí absolvovat v plné dostihové výbavě, tedy dečce a košíku. Zároveň se startuje z boxu a běží se celá dráha.
 
Pokud váš chrt tyto běhy splní (a zde nezáleží na čase ani na umístění ve společném běhu), vystaví se mu dostihová licence, která ho opravňuje ke startu na závodech. Těch se mohou zúčastnit chrti starší buď 12 měsíců (u Italských chrtíků a u Vipetů) nebo 18 měsíců (u ostatních plemen) a mladší 8 let.
 závodící afghánští chrti
To mě přivádí k poslednímu tématu, tedy co se stane s chrty, kteří už jsou příliš staří nebo měli zranění a nemohou už závodit. Můžu vás uklidnit, velká většina dožije svůj život coby gaučový povaleč v rodině majitele. Pro většinu z nich totiž jejich psi nejsou pouze závodní stroje, ale společníci jako každé jiné plemeno.
 
A pokud si myslíte, že na chrtích dostizích zbohatnete, musím vás zklamat. Sázení na ně u nás prakticky neexistuje, a vítězný chrt dostane pohár a maximálně pytel granulí od sponzora. Pokud to porovnáte s tím, kolik stojí péče o psa, cenou startovného, náklady na dopravu a dalšími, tak jste opravdu těžce v mínusu.
 
Přesto je to krásný sport a věřím, že vás zaujme.